GDPR

Týmto Vám oznamujeme, že dohľad nad spracovaním osobných údajov v našej spoločnosti zabezpečuje firma EuroTRADING s.r.o.,
a v súlade s § 44 zákona č. 18/2018 Z.z. a článkom č.37 NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2016/679,
nám poskytuje zodpovednú osobu, ktorú môžete kontaktovať na adrese zo@eurotrading.sk.
Viac informácií si môžete prečítať tu : www.eurotrading.sk/zo

Zriaďovateľ

Nachádzate sa tu

Domov » Archív správ » 2013/2014

Metodické dni


Workshop s umelcami zo Žywca

Žiaci výtvarného odboru našej školy v stredu 4. júna 2014 tvorili spoločne s ľudovými umelcami z poľského mesta Žywiec, ktorí priniesli so sebou množstvo výtvarného materiálu , z ktorého za pomoci poľských výtvarníkov vznikali farebné papierové kvetiny najrozmanitejších tvarov , ktoré sa deti naučili strihať a tvarovať. Mali možnosť vyskúšať si aj maľbu  akrylovými farbami na drevené vyrezávané vtáčiky, ktoré si mohli spolu s farebnými kytičkami odniesť domov. Aj touto formou sa naše deti učili poznávať ľudové umenie a tradície poľských susedov a kedže sa im táto tvorivá činnosť zapáčila, dohodli sme si stretnutie aj na vianočných tvorivých dielňach v decembri, na ktoré sa tešíme a sme zvedaví na ďalšie ľudové výtvarné techniky, ktoré budeme môcť vyskúšať.


Z Pelhřimovských novín...


Metodické dni v Pelhřimove

V uplynulých dňoch sa žiaci literárno-dramatického odboru spolu so svojou pani učiteľkou zúčastnili pobytu v partnerskom meste Pelhřimov. Okrem výletov, mali možnosť spoznať nových kamarátov, utužiť vzťahy medzi sebou, prežiť krásne chvíle, ale hlavným dôvodom tohto zájazdu bolo, aby sa naučili a dozvedeli niečo nové od skúsenejších a nazbierali tak inšpiráciu pre ďalšiu prácu. V budúcnosti sa naši žiaci a učitelia môžu tešiť na návštevu z Pelhřimovskej umeleckej školy a opätovať tak pozornosť a čas, ktorý bol venovaný im.

 

 


Umelecké tkáčstvo aj pre verejnosť

V   priestoroch výtvarného odboru  Základnej umeleckej školy  P.M.Bohúňa v dňoch 9. a 10. apríla 2014 vládol nezvyčajný ruch.  Dve výtvarné triedy  sa na dva dni zmenili na tkáčske dielne, plné krosien, tkáčskych rámov, farebných handričiek, bavlniek a najmä zvedavých a nadšených detí, ale aj dospelých. Všetci si prišli vyskúšať tkanie na malých a veľkých krosnách i na malých rámoch. Dve skúsené lektorky  Elena Pavolková a Emília Paľová  trpezlivo vysvetľovali a pomáhali žiakom narábať s krosnami, člnkom či podnožami, aby pod ich rukami vznikali kúsok po kúsku male farebné pásiky koberčekov či krásnych umeleckých vzorov. Túto, pre Oravu typickú prácu – tkanie na krosnách, si s chuťou vyskúšali tak dievčatá ako aj chlapci, výtvarníci ale aj hudobníci. Mnohí prišli aj na druhý deň workshopu, aby si svoje výrobky dokončili a potešili svojich blízkych. Toto podujatie sa stretlo s veľkým ohlasom u detí i verejnosti, tak dúfame, že sa na podobnej tvorivej dielni stretneme opäť so skúsenými lektormi a spolu sa naučíme ďalšie tkáčske techniky a tak prispejeme k zachovaniu regionálnych ľudových tradícií a remesiel medzi našou mladou generáciou.


Zavŕšili sme ďalší medzinárodný projekt

Základná umelecká škola Petra Michala Bohúňa a poľská Hudobná škola v Žywci zavŕšili medzinárodný projekt s názvom Kultúrna integrácia hudobných škôl zo Žywca a Dolného Kubína. Po novembrovom a februárovom zájazde sa znova žiaci a učitelia našej školy vybrali v dňoch 8. – 10. apríla 2014 na študijný pobyt do Žywca, kde si spolu s poľskými žiakmi a pedagógmi navzájom vymieňali skúsenosti a pohľady na hudobnú interpretáciu a zároveň sa venovali príprave veľkolepého záverečného koncertu, ktorý sa uskutočnil v novej koncertnej sále Hudobnej školy v Žywci. Na podujatí vystúpili naši žiaci tak sólovo, ako aj v komorných zoskupeniach s poľskými kamarátmi. Vynikajúca úroveň koncertu sa odzrkadlila v záverečnom potlesku a blahoželaniach mnohých prítomných. Za krásnu reprezentáciu školy patrí vďaka všetkým žiakom a ich pedagógom.


V Žywci sme opäť zažili úspech

Jedným z dlhodobých cieľov ZUŠ P. M. Bohúňa je prehlbovanie existujúcej medzinárodnej spolupráce, ako aj nadväzovanie nových cezhraničných kontaktov a šírenie slovenskej kultúry nielen doma, ale aj za hranicami Slovenska. V dňoch 4. – 6. februára 2014 sa žiaci a pedagógovia našej školy zúčastnili v rámci spoločného projektu Kultúrna integrácia hudobných škôl zo Žywca a Dolného Kubína interpretačno – metodického podujatia, počas ktorého boli mladí slovenskí hudobníci vedení poľskými pedagógmi, a naopak, slovenskí učitelia odovzdávali svoje podnety a pohľady na „tvarovanie“ hudby deťom z Poľska.

 

 

Vedúci hudobného odboru na našej škole, Matej Bartoš, predstavil poľským poslucháčom troch slovenských skladateľov – Eugena Suchoňa a dva objavy slovenskej hudobnej histórie, Mikuláša Zmeškala a Antona Aschnera. Keďže táto dočasná pedagogická výmena v rámci obidvoch škôl sa pomaly stáva tradíciou, vyučujúci sa na „nových“ žiakov vedia čoraz lepšie pripraviť, čo sa odzrkadlilo na veľmi pozitívnom hodnotení tohto pobytu zo strany všetkých účastníkov. Nasledujúce trojdňové stretnutie je naplánované na začiatok apríla. Jeho vyvrcholením bude spoločný koncert vybraných žiakov a zoskupení v novej koncertnej sále Hudobnej školy v Žywci.

 


Medzinárodný projekt

     V dňoch 18. - 20. novembra 2013 sa žiaci klavírneho, gitarového, akordeónového a dychového oddelenia ZUŠ P.M.Bohúňa stali už po štvrtýkrát aktívnymi účastníkmi hudobných dielní, ktoré sú ďalším pokračovaním prebiehajúceho medzinárodného projektu „INTEGRACJA KULTURALNA SZKÓŁ MUZYCZNYCH Z ŻYWCA I DOLNEGO KUBINA”.
Počas troch dní v rámci workshopov, pod vedením poľských i dolnokubínskych pedagógov, zdokonaľovali naši žiaci i žiaci tamojšej hudobnej školy svoje inštrumentálne zručnosti s dôrazom na technickú úroveň hry, prednesovú stránku a štýlovosť skladieb i samotnú  interpretáciu daných hudobnch diel.
Pedagógovia si prostredníctvom náčuvov a diskusií rozšírili svoje metodické skúsenosti a teoretické vedomosti z oblasti umeleckej didaktiky a problematiky nástrojovej hry.
Zúročenú prácu s novonadobudnutými hudobnými znalosťami predviedli žiaci v posledný podvečer na výberovom konkurze na záverečný galakoncert pred odbornou porotou.

Projekt bude v najbližších mesiacoch  pokračovať ďalšou kooperáciou, s obdobným priebehom - organizovaním workshopov, hudobnch dielní, náčuvov a metodických diskusií, s hlavným cieľom posilniť partnerskú spoluprácu medzi školami, so zameraním na popularizáciu hudobných diel poľských a slovenských skladateľov a záverečným vyvrcholením na galakoncerte, ktorý sa uskutoční v apríli 2014 v novej koncertnej sále v Żywci.